Általában érvényes SEO-tippek?
Csakhogy soha semmi nincsen úgy általában. Konkrét spéci dolgok, helyzetek, feltérképezési, betöltődési és rangsorolási, problémák vannak – egyedi megoldással. Velük szemben az „általában” adott SEO-tanácsadói szolgáltatás pontjai gyakran használhatatlanok egy-egy konkrét helyzetben. A szakember különleges tudása épp abban áll, hogy az általánosságokon túllépve a tapasztalata alapján nagyon jó eséllyel ráhibázik a weboldalak gyengeségeire, azaz tudja, milyen konkrét helyzetre mi a konkrét orvosság.
Nem az általános tanácsokat harsogja tehát, hanem azt az egyet, amire éppen az adott helyzetben szükség van. Mint a régi vicc mondja a betegeskedő, majd kimúló tehénről és a rabbiról: „Pedig mennyi jó ötletem lett volna még”.
A legtöbb megbízásnál (főleg webáruházak esetében) a fejlesztési kapacitások szűkösek, nincs idő (forrás) mindig mindent nagykönyvszerűen megcsinálni. Ehhez nagyon fontos a pontos helyzetfelmérés, hiszen a véleménykülönbségek nem elsősorban a megoldásokban, hanem a helyzet értékelésében térnek el először és alapvetően a honlaptulajdonos és a SEO-szakember között.
Minden eset egyedi, más a helyzet egy széles tartalmi spektrumot átfogó webáruházzal, más egy induló tartalomszolgáltatással. Más egy blogszolgáltató és egy videómegosztó helyzete. Más megoldást igényelnek az indexeltségi-jellegű problémák, mást a lassú betöltődés kezelése. Más a kispálya, más a középpálya és más a nehézsúly. Más Magyarország, más Románia. Más egy állóanyagos és más egy nagyon pörgős tartalomszolgáltatás.
Ezért is nehéz SEO-ról általánosságban beszélni-írni-blogolni, hiszen szinte minden állítás mögé oda kellene írni, hogy mik lehetnek az ellenjavallatok, azaz milyen helyzetben éppen nem hasznos az adott optimalizálási eljárás.
A fentieket meghazudtolva most mégis általános tippek következnek olyan esetekre, amikor az oldaltervezés és a közvetlen vagy közvetett SEO-szempontok találkoznak.
21 tipp kezdő honlaptervezőknek
- Minden weboldalnak (oldaltípusnak) megvan a jól körülírható, elsődleges szerepe. Ezt definiálni kell munkakezdés előtt.
- A tervezőnek (dizájnernek) nagyon is értenie kell az oldalt, tudnia kell, mivel mi a célja, minek mi a célja.
- Az weblap tartalma és szerepe (célja) nem összekeverendő.
- Egy-egy oldal szerepe elsősorban az, ami a hangsúlyos pontokat meghatározza.
- Hangsúlyos pontok nélkül egy honlap áttekinthetetlen.
- Túl sok hangsúly nem hangsúly.
- Csak azért nem írunk szürkével fehér alapra, mert az éppen most trendi. Akkor írunk szürkével, ha a látogató fókuszát nem feltétlenül az adott szövegre akarjuk irányítani.
- Annyira szürkével nem írunk, hogy alig lehessen olvasni.
- A kontrasztot szeretjük, legalább annyira, mint a látogatók.
- Sem konkrét szájtot, sem szolgáltatást, sem dizájnt, sem szöveget nem másolunk.
- Színekkel (elsősorban a számukkal) eleinte nagyon spórolunk, ahogy a website fejlődik, szükség lesz még rájuk. Ha majd egy feltűnő linkre lesz szükség (biztosan lesz), akkor nem lehet hozzá színt találni, ha az elején eltékozoltuk a legjobbakat.
- Weboldalnál egy-egy elem hangsúlyosságát egy adott oldalon három dolog határozza meg: a pozíció (elsősorban feljebb, aztán balrább), a betűméret, a betűszín / háttérszín. Ami e szentháromság keretei között nem megvalósítható, az már a honlap forráskódját terhelő szoftver-feladat.
- A dizájnnak nem tetszenie kell, hanem bizonyítania. Aki elsősorban szép és nem pedig keresőbarát weboldalt akar csinálni, az fessen inkább tájképet, csendéletet.
- Minél jobban villog az oldal, annál gyakrabban konvertálódik a látogató a jobb felső ikszbe – ablak bezár.
- Az a funkció, amely egy 800 × 600 pixeles ablakban görgetés nélkül nem látszik, az nincs (lásd mobiloptimalizálás).
- A dizájn nem szép, hanem hatékony. Egyes oldaltervek kritikájánál kerülendők a „szerintem”, „nekem nem tetszik”, „én úgy nem szeretem” és további hasonlóan egyfajta szubjektumot tükröző álláspontok. Célok vannak, nem pedig ízlések: egy dizájnt / layoutot a teljesítménye határoz meg, nem megfelelése különböző szépérzékeknek.
- Tévedések mindig vannak. A legnagyobb ciki a nem korrigáljuk a tévedést.
- Kevés dolog van, ami annak indul, amivé válik. Merjünk változtatni. Merjük a változtatást megmérni, esetleg könnyűnek találni és elvetni.
- A honlaptervezés folyamatának nem első, hanem utolsó állomása a nyitólap megtervezése.
- Harsány színeket nem használunk nagy felületen.
- A három hasábos elrendezést nem imádjuk mindenek felett, főleg, amióta a Google úgyis a mobilverziót indexeli.
A küllemmel tehát óvatosan. A tartalom a döntő és a tartalmi beállítások, kondíciók. Ezekről itt: Speciális Seo-beállítások – keresőmarketing tippek ingyen. Lásd a jobb hasábot. A portálról indulva igényelhető keresőmarketing tanácsadás.
- Más kapcsolódó szöveg a marketing blog archívumából:
- PR SEO-cikk weboldalak – linképítés